غلاف ترموکوپل

Thermocouple

غلاف ترموکوپل
Thermocouple

غلاف ترموکوپل

ترموکوپل پلاتینیم / پلاتینیوم رادیوم نخستین بار در سال 1885 معرفی شد. در این ترموکوپل سیم مثبت شامل 90 % پلاتینیوم و 10 % رادیوم، و سیم منفی شامل پلاتینیوم خالص است.
بعدتر کالیبریشن­ های دیگری از سوی دیگران معرفی و استاندارد سازی شدند و در نهایت سه تیپ اصلی برای ترموکوپل شامل پلاتینیوم و آلیاژ آن معرفی گردید: R، S و B.
این ترموکوپل­ ها عموما در اندازه­ گیری دما در صنایع فولاد و ریخته­ گری فلزات استفاده می شوند. انتخاب میان آنها بستگی به دمای مورد نظر جهت اندازه گیری، کالیبریشن تجهیز، و نوع سیم های جبران در دسترس دارد.
تیپ ترموکوپل­ های یکبارمصرف B ، R و یا S است و مناسب حرارت­ های حدود 1600 تا 1800 درجه سلسیوس، یعنی قابل استفاده در صنعت تولید آهن و فولاد و در محیط­ هایی نظیر کوره قوسی، القایی و بلند، می باشند. از این تیپ­ ها به دلیل هزینه بالا و حساسیت پایین صرفا در حرارت های بالا استفاده می شود و در هر سه از پلاتینیوم و یا آلیاژ پلاتینیوم – رادیوم با درصد متغیر در هر یک از دو قطب ترموکوپل استفاده می­گردد.


بخش­های اصلی ترموکوپل یکبارمصرف عبارتند از:

1- کالتریج: شامل سیم­های ترموکوپل ، تیوب از جنس کوارتز به عنوان محل قرارگیری و حافظ سیم های اصلی، کلاهک محافظ فلزی ( فولادی، آلومینیومی و مسی بسته به نیاز) ، کاپ یا غلاف عایق معمولا سرامیکی و کانکتور
– سیم­ های ترموکوپل یکبار مصرف از فلزات مرغوب انتخاب می شوند تا دقت لازم بین 0 تا 3 درجه سلسیوس را در حرارت حدود 1500 درجه سلسیوس تامین نمایند.
– کانکتور ضامن اتصال مناسب بین ترموکوپل و بلاکِ اتصال لنس می باشد.
– کلاهک فلزی تیوب کوارتز را در طول مدت اندازه گیری محافظت می کند و مانع چسبیدن تفاله ها به تیوب کوارتزی می گردد.

2- غلاف یا تیوب: معمولا از جنس کوارتز، کاغذ( مقوا) ، ای.بی.اس و بعضاً سرامیک (یا به همراه یک غلاف جلویی سرامیک) می­باشد؛ در زیر می توانید نمونه تیوب­های ساخته شده از شیشه کوارتز و یا کاغذ را مشاهده کنید. طول این تیوب­ها بسته به نیاز مشتری می­تواند به حدود 2000 میلی متر برسد

مزایای استفاده از ترموکوپل یکبار مصرف
1- قابلیت استفاده گسترده جهت اندازه گیری دمای فلز در نقاط مختلف مورد نظر از راه اتصال به بلاک اتصال لنس
2- دقت و اطمینان بالا
3- صرفه جویی در وقت و هزینه نسبی پایین تر

لنس دمش اکسیژن
جرثقیل سقفی
فهرست